Blog
Pokud vás zajímá proces výroby fixních zubních náhrad, přečtěte si informace v našem blogu
Celokeramické korunky
Celokeramické korunky se používají k odstranění různých defektů, zejména v přední části chrupu, a představují alternativu ke konstrukcím s kovovým základem pro pacienty s alergickými reakcemi. Při správné péči a mírném zatížení mohou sloužit dlouhodobě, přičemž si zachovávají původní vzhled a nezpůsobují negativní vliv na dásně ani na opěrné zuby.

Celokeramické korunky v praxi: hlavní výhody
Volba těchto konstrukcí vychází z řady jejich specifických vlastností:
  • Minimální preparace. Při výrobě celokeramických korunek je často nutné odstranit méně zubních tkání než při instalaci konstrukcí z kovů. Navíc není třeba připravovat zubní okraj pod úroveň dásní.
  • Maximální přirozenost. Moderní keramické materiály umožňují dosáhnout přirozeného lomu světla, vybrat odstíny nerozeznatelné od okolních zubů a vytvořit průsvitnou řezací hranu.
  • Možnost použití na různé základy. Bezkovové korunky lze využít při protetice na obroušených zubech, implantátech nebo vložkách. V každém případě je konstrukce estetická a spolehlivá.
Výroba celokeramických korunek
Celokeramické korunky lze vyrábět třemi způsoby:
  • lisováním,
  • galvanizací,
  • technologií CAD/CAM.
Používáme třetí technologii, protože počítačové modelování umožňuje dosáhnout nejlepších výsledků při práci jak s keramikou, tak s jinými dentálními materiály. Keramické materiály Creation, které využíváme v naší laboratoři, patří k nejvyspělejším dostupným produktům.
Specifika výroby celokeramických korunek z materiálů Creation
Tento renomovaný výrobce keramiky nabízí zubním laboratořím po celém světě možnost vytvářet skutečně individuální konstrukce:
  • Na různých základech. Sortiment zahrnuje hmoty pro výrobu bezkovových korunek i pro pokrytí rámů z různých kovů používaných ve stomatologii.
  • Vysoká odolnost. Materiály Creation byly vyvinuty s ohledem na potřebu estetických a trvanlivých korunek i fazet.
  • Rychlá výroba. Použití těchto hmot usnadňuje práci s celokeramickými korunkami ve všech fázích výroby.
V naší laboratoři používáme tyto materiály dlouhodobě a umíme plně využít jejich potenciál v kombinaci s technologií CAD/CAM. Pokud vás zajímá výroba korunek, fazet a dalších konstrukcí na špičkové úrovni, neváhejte nás kontaktovat a využijte maximum z moderních materiálů a nástrojů!

Co jsou to blokové protézy?
Blokové (nebo též nosníkové) protézy na implantátech jsou oblíbeným způsobem léčby úplné bezzubosti, který má oproti jiným variantám snímatelných a částečně snímatelných protéz řadu výhod:
  • Spolehlivá fixace bez rizika posunu;
  • Možnost použití při onemocněních dásní;
  • Prevence atrofie kostní tkáně nejen v místech umístění implantátů, ale i mezi nimi díky správně rozložené zátěži;
  • Možnost nenápadného umístění protézy na horní čelisti;
  • Absence umělého patra;
  • Dlouhá životnost systému a možnost jeho opravy.
Je také možné použít částečně snímatelné protézy na nosníkové konstrukci při částečné bezzubosti, pokud je tento způsob náhrady z jakéhokoliv důvodu jedinou nebo nejvhodnější volbou.
Zvláštnosti protéz s nosníkovou fixací
Existuje několik specifik, která ovlivňují výběr konstrukce a celkové rozhodnutí o instalaci tohoto typu protézy:
  • All-on-4 nebo All-on-6. Pro fixaci nosníku s korunkami při úplné bezzubosti se zpravidla používá jeden z těchto dvou systémů implantace.
  • Materiál korunek. Při tomto způsobu fixace se nepoužívají korunky z oxidu zirkoničitého ani keramiky. Výběr materiálů v naší laboratoři však umožňuje zvolit esteticky srovnatelné varianty.
  • Způsoby fixace nosníku a korunek. V závislosti na specifikách klinické situace lze zvolit obloukovou, frontální, sagitální nebo frontálně-sagitální metodu. Snímatelná část je fixována buď nosníkovými, nebo knoflíkovými upevněními.
  • Použití technologie CAD/CAM. Tento optimální způsob práce s otisky umožňuje vytvořit maximálně přesnou základnu, přirozeně vypadající korunky a výsledkem je pohodlná a estetická protéza.
Vše výše uvedené ovlivňuje dobu trvání a cenu léčby, ale také její výsledek: konstrukce vydrží minimálně 10 let a novou protézu lze nasadit na stejné implantáty.
Výroba blokových protéz v naší laboratoři
Nabízíme naše služby klinikám v Praze a v Karlovech Varech i dalších městech a jsme připraveni realizovat zakázky na protézy jakékoliv složitosti ve velmi krátkých lhůtách. S našimi možnostmi a podmínkami spolupráce se můžete seznámit zde.

Implantace nebo protetika?
Co si vybrat: snímatelnou nebo nesnímatelnou protézu? Nebo implantaci? Tento dotaz se ve stomatologii objevuje často. Lékaři se řídí klinickým obrazem, zatímco pacienti berou v úvahu jiné vlastnosti jednotlivých možností. Pokud vezmeme jako základ situaci, ve které jsou možné všechny způsoby náhrady chybějících zubů, co se stává důležitým a rozhodujícím faktorem při rozhodování? Porovnejme implantaci a protetiku podle hlavních kritérií z pohledu pacientů.
Délka léčby
Implantáty potřebují čas na vhojení – od 2 do 6 měsíců. Poté je nutné přibližně dva týdny nosit formovač dásně a teprve poté se nasazuje trvalá korunka. Existuje metoda okamžité implantace, ale není vždy možná.
Zhotovení protéz, ať už snímatelných, nebo můstkových, nemluvě o jednotlivých korunkách, trvá podstatně méně času – doslova do dvou týdnů. Nové zuby lze tedy protetikou získat rychleji a jednodušeji.
Nicméně životnost konstrukcí se liší. Implantáty nevyžadují následné úpravy, zatímco protézy je třeba po čase přebazovat nebo opravovat, a po 7–10 letech je nutné je kompletně vyměnit.
Invazivnost léčby
Pro zavedení implantátu je nutné naříznout dáseň, zatímco pro přípravu pilířů pod protézu je třeba obrousit zdravé zuby.
Cena
Zubní implantace, zvláště při náhradě více chybějících zubů nebo při úplné bezzubosti, je výrazně dražší než relativně levné snímatelné protézy nebo i nesnímatelné můstky.
Estetika a funkčnost
Moderní materiály umožňují vyrobit korunky na jakýchkoliv protézách, které vypadají maximálně přirozeně. Nevýhodou můstkových protéz jsou upevnění, která mohou být viditelná. Titanové čepy a abutmenty implantátů při správné instalaci nikdo neuvidí.
Plnou funkčnost zubů však mohou zajistit pouze implantáty, protože nahrazují kořen zubu, čímž zabraňují nevyhnutelné atrofii čelisti, ke které dochází při absenci kořenového systému a normální zátěže čelisti.
Co zvolit?
Zubní implantace je trvalá, estetická a nákladná. Protetika však zůstává relevantní, protože je to stejně estetická (při správném zhotovení), cenově dostupnější a oblíbená, i když méně pohodlná varianta. Volba tedy závisí na vás a vašich pacientech. My jsme připraveni vyrobit jakoukoliv konstrukci podle vašich potřeb pomocí nejmodernějších metod.
Vše, co potřebujete vědět o zubních korunkách z oxidu zirkoničitého
Oxid zirkoničitý si ve stomatologii získal pevné místo mezi nejoblíbenějšími materiály pro částečné i úplné protetické náhrady. Jaké jsou jeho vlastnosti a proč byste ho měli doporučit pacientům?
Chemické složení a fyzikální vlastnosti
Stomatologický oxid zirkoničitý je oxid přírodního zirkonu (95 %) s přídavkem oxidů hliníku (0,4 %) a yttria (5 %) pro stabilizaci původně nestabilní látky. Takto získaný materiál má dostatečnou pružnost pro výrobu různých protetických konstrukcí a zároveň vysokou pevnost, která umožňuje jejich dlouhodobé používání.
Srovnání s jinými materiály
Vzhledem k tomu, že náhrady z oxidu zirkoničitého jsou dražší než metalokeramika, stojí za to porovnat následující vlastnosti materiálů, které ovlivňují jejich výběr:
  • Biokompatibilita. Na rozdíl od kovových konstrukcí se korunky, výplně a implantáty z oxidu zirkoničitého dobře adaptují a nezpůsobují galvanické reakce.
  • Estetika. Bezkovová keramika působí přirozeněji u jednotlivých zubů, avšak při obnově celého zubního oblouku lze u oxidu zirkoničitého zvolit přirozený odstín.
  • Trvanlivost. Průměrná životnost protetických náhrad z oxidu zirkoničitého je 12 let, což překonává hodnoty jiných materiálů.
  • Univerzálnost. Materiál je díky estetickým vlastnostem vhodný pro zuby v oblasti úsměvu a díky pevnosti i pro žvýkací zuby.
  • Kontraindikace. Alergické reakce jsou vyloučeny, zbývají pouze obecné kontraindikace k protetice jako takové.
Hlavní nevýhodou korunek z oxidu zirkoničitého je cena. Ve všech ostatních ohledech jsou buď rovnocenné, nebo lepší než moderní materiály pro estetické a trvanlivé protetické náhrady.
Výroba korunek z oxidu zirkoničitého pomocí technologie CAD/CAM
Existují dva typy těchto konstrukcí:
  1. zirkoniový rám s keramickým povrchem,
  2. celokeramické korunky.
V obou případech lze dosáhnout skvělých výsledků pomocí technologie CAD/CAM. Korunky vyráběné počítačovým modelováním těsně přiléhají k dásním, což zabraňuje pronikání potravy pod korunku a vymývání dentálního cementu. Splňují všechny požadavky na tvar a barvu.
Služby naší laboratoře
Máme rozsáhlé zkušenosti s oxidem zirkoničitým a technologií CAD/CAM, díky čemuž dokážeme splnit i nejnáročnější požadavky klinik v Jekatěrinburgu a dalších městech.
Obraťte se na nás pro práci s ověřenými materiály, moderními technologiemi a dosažení těch nejlepších výsledků!

Implantace nebo protetika?
Co si vybrat: snímatelnou nebo nesnímatelnou protézu? Nebo implantaci? Tento dotaz se ve stomatologii objevuje často. Lékaři se řídí klinickým obrazem, zatímco pacienti berou v úvahu jiné vlastnosti jednotlivých možností. Pokud vezmeme jako základ situaci, ve které jsou možné všechny způsoby náhrady chybějících zubů, co se stává důležitým a rozhodujícím faktorem při rozhodování? Porovnejme implantaci a protetiku podle hlavních kritérií z pohledu pacientů.
Délka léčby
Implantáty potřebují čas na vhojení – od 2 do 6 měsíců. Poté je nutné přibližně dva týdny nosit formovač dásně a teprve poté se nasazuje trvalá korunka. Existuje metoda okamžité implantace, ale není vždy možná.
Zhotovení protéz, ať už snímatelných, nebo můstkových, nemluvě o jednotlivých korunkách, trvá podstatně méně času – doslova do dvou týdnů. Nové zuby lze tedy protetikou získat rychleji a jednodušeji.
Nicméně životnost konstrukcí se liší. Implantáty nevyžadují následné úpravy, zatímco protézy je třeba po čase přebazovat nebo opravovat, a po 7–10 letech je nutné je kompletně vyměnit.
Invazivnost léčby
Pro zavedení implantátu je nutné naříznout dáseň, zatímco pro přípravu pilířů pod protézu je třeba obrousit zdravé zuby.
Cena
Zubní implantace, zvláště při náhradě více chybějících zubů nebo při úplné bezzubosti, je výrazně dražší než relativně levné snímatelné protézy nebo i nesnímatelné můstky.
Estetika a funkčnost
Moderní materiály umožňují vyrobit korunky na jakýchkoliv protézách, které vypadají maximálně přirozeně. Nevýhodou můstkových protéz jsou upevnění, která mohou být viditelná. Titanové čepy a abutmenty implantátů při správné instalaci nikdo neuvidí.
Plnou funkčnost zubů však mohou zajistit pouze implantáty, protože nahrazují kořen zubu, čímž zabraňují nevyhnutelné atrofii čelisti, ke které dochází při absenci kořenového systému a normální zátěže čelisti.
Co zvolit?
Zubní implantace je trvalá, estetická a nákladná. Protetika však zůstává relevantní, protože je to stejně estetická (při správném zhotovení), cenově dostupnější a oblíbená, i když méně pohodlná varianta. Volba tedy závisí na vás a vašich pacientech. My jsme připraveni vyrobit jakoukoliv konstrukci podle vašich potřeb pomocí nejmodernějších metod.
Zhotovení zubních modelů: proces, materiály a důležitost
Zhotovení zubních modelů je klíčovou součástí stomatologické praxe a dentální techniky. Tyto modely slouží jako věrná reprodukce pacientova chrupu a jsou nezbytné pro plánování, diagnostiku a výrobu protetických náhrad, jako jsou korunky, můstky, či ortodontické aparáty. Tento článek představí jednotlivé kroky procesu, použité materiály a jejich význam.
1. Odběr otisků
Prvním krokem zhotovení zubního modelu je získání otisku pacientova chrupu. K tomu se používají různé otiskovací materiály, jako jsou algináty nebo silikonové hmoty. Tyto materiály jsou flexibilní, snadno se zpracovávají a zajišťují vysokou přesnost otisku.
Otisk se vytvoří tak, že se hmota aplikuje do otiskovací lžíce, která se poté umístí do úst pacienta. Po ztuhnutí se otisk opatrně vyjme a odesílá do laboratoře.
2. Výroba modelu
Po získání otisku se v laboratoři vytvoří zubní model. Tento proces zahrnuje:
a) Příprava otisku
Otisk se prohlédne a zbaví nečistot. Důležité je zkontrolovat, zda nejsou v otisku bubliny nebo deformace, které by mohly ovlivnit přesnost modelu.
b) Odlití modelu
Do otisku se nalije sádra nebo jiný vhodný materiál. Sádrový materiál se používá pro svou pevnost, snadné zpracování a schopnost zachytit jemné detaily.
c) Dokončení modelu
Po ztuhnutí sádry se model vyjme z otisku. Následně se upravuje odstraněním přebytečného materiálu a zajištěním hladkého povrchu. Hotový model je přesnvyobrazení pacientova chrupu.
3. Typy modelů
Existuje několik typů zubních modelů, každý určený pro specifické účely:
  • Studijní modely: Slouží k diagnostice a plánování léčby.
  • Pracovní modely: Používají se při výrobě protetických náhrad.
  • Ortodontické modely: Používají se při plánování a výrobě ortodontických aparátů.
4. Moderní technologie
S nástupem digitální stomatologie se zhotovování modelů stává rychlejší a přesnější. Intraorální skenery umožňují digitální otiskování, které eliminuje potřebu tradičních otisků. Digitální data lze poté použít k tisku 3D modelů.
5. Závěr
Zhotovení zubních modelů je nezbytné pro poskytování kvalitní stomatologické péče. Ačkoliv tradiční metody zůstávají důležité, moderní technologie nabízejí nové možnosti, jak zlepšit efektivitu a přesnost procesu. Tyto pokroky pomáhají zajistit lepší výsledky pro pacienty a efektivnější práci stomatologů a dentálních techniků.

Zhotovení karkasu pro zubní náhradu
Karkas zubní náhrady, označovaný také jako kostra nebo rám, je základní konstrukční prvek, který poskytuje stabilitu a podporu pro ostatní části náhrady, jako jsou akrylové pryskyřice, zuby nebo spojovací prvky. Proces zhotovení karkasu vyžaduje preciznost, technické znalosti a spolupráci mezi zubním technikem a zubním lékařem.
Materiály pro karkas
  1. Kovové slitiny: Nejčastěji se používají slitiny na bázi chrom-kobaltu nebo nikl-chromu pro jejich pevnost, odolnost vůči korozi a biokompatibilitu.
  2. Titan: Lehčí a biokompatibilní, ale finančně náročnější.
  3. Kompozitní materiály: Novější alternativy, které kombinují pevnost a estetiku.
Postup přípravy karkasu
  1. Odběr otisků Zubní lékař nejprve odebere otisky horní a dolní čelisti, které poskytují přesný model pacientovy dutiny ústní. Tyto otisky slouží jako základ pro výrobu sádrových modelů.
  2. Výtvoření pracovního modelu Na základě otisků se vyrobí sádrový model, který přesně odpovídá pacientově čelisti. Tento model se používá k navrhování a konstrukci karkasu.
  3. Návrh karkasu Zubní technik navrhne tvar a uspořádání karkasu s ohledem na požadavky stability, retence a funkce. Tento krok může zahrnovat použití CAD/CAM technologií.
  4. Vosková modelace Na sádrový model se nanáší vosk pro vytvoření formy budoucího karkasu. Tato forma se přesně shoduje s navrženým tvarem karkasu.
  5. Lití karkasu Voskový model se nahradí kovem pomocí metody ztraceného vosku. Proces zahrnuje:
  • Zahřátí modelu pro odstranění vosku.
  • Odlití kovu do vzniklé dutiny.
  • Ochlazení a odstranění sádrové formy.
  1. Opracování a dokončení Po odlití se karkas zbaví nedokonalostí, obrousí a vyleští, aby byl připraven pro aplikaci dalších částí zubní náhrady.
Kontrola kvality Hotový karkas je nutné pečlivě zkontrolovat. Důležitá je přesnost přiléhání na modelu, absence defektů a splnění estetických požadavků.
Závěr Proces zhotovení karkasu je komplexní a zahrnuje různé kroky od odběru otisků po finální opracování. Precizní provedení je klíčové pro zajištění funkční a dlouhodobě stabilní zubní náhrady.

Postup nanášení keramické hmoty při zhotovení keramické korunky
Keramická korunka je estetická a funkční náhrada, která je často volena pro svou biokompatibilitu a přirozený vzhled. Proces nanášení keramické hmoty na podkladový čelník (framework) je klíčovou fází výroby, která ovlivňuje konečnou kvalitu korunky.
Materiály a nástroje
  1. Keramické hmoty: Vršední, dentinová a sklovinová hmota.
  2. Metalový nebo zirkonový čelník: Slouží jako základ pro nanášení.
  3. Nástroje pro nanášení: Keramické nože, modelační štětce a pracovní deska.
  4. Keramický pec: Pro výpal a konečné vytvrzení.
Postup
  1. Příprava čelníku
  • Čelník je pečlivě vyčištěn a povrch připraven pro lepší adhezi keramické hmoty.
  • Pokud se používá metalový čelník, aplikuje se opakerová vrstva pro zakrytí kovového povrchu a vytvoření základní barvy.
  1. Nanášení opakeru
  • Opaker se nanáší v tenké a rovnoměrné vrstěv pomocí štětce.
  • Po nanesení se vrstva vypálí v keramické peci podle doporučeného teplotního profilu výrobce.
  1. Aplikace dentinové vrstvy
  • Dentinová keramická hmota tvoří hlavní objem korunky a určuje její barvu.
  • Nanáší se postupně a modeluje tak, aby odpovídala tvaru přirozeného zubu.
  • Po dokončení této vrstvy se opět provádí výpal v peci.
  1. Aplikace sklovinové vrstvy
  • Sklovinová hmota se nanáší na povrch pro dosažení transparentního efektu a realistického vzhledu.
  • Tato vrstva se rovněž upravuje a modeluje podle čelistního vztahu a požadované estetiky.
  • Po nanesení následuje konečný výpal.
  1. Dokončovací úpravy
  • Po výpalu se korunka pečlivě vybrousí a vyleští.
  • Pokud je nutné, prováděí se glazování pro dosažení lesku a ochrany povrchu.
Kontrola kvality
  • Hotová korunka se kontroluje z hlediska přesnosti, barvy, anatomického tvaru a estetického vzhledu.
  • Důležitá je zkouška výborného přiléhání ke zbytku zubu a okolním tkáním.
Závěr Nanášení keramické hmoty je důležitý proces, který kombinuje manuální zručnost a technologické postupy. Precizní provedení zajišťuje nejen dlouhodobou funkčnost korunky, ale i její estetickou dokonalost, která uspokojí požadavky pacientů.

K čemu slouží voskové modelování (technologie Wax-up)

Voskové modelování zubů (Wax-up) usnadňuje proces vytváření funkčních a estetických protetických náhrad. Tato technologie umožňuje pacientům demonstrovat nebo vyzkoušet dočasné konstrukce, doladit jejich vzhled a upravit tvar pro pohodlné a fyziologicky správné skousnutí. Díky tomu jsou možné nedostatky při výrobě trvalých protetických náhrad minimalizovány.
Oblast použití
Ve stomatologii lze technologii Wax-up použít při téměř jakémkoliv složitém protetickém ošetření, například:
  • při instalaci korunek;
  • při přípravě a realizaci implantace;
  • při náhradě několika zubů snímatelnými nebo fixními náhradami;
  • při obnově celého zubního oblouku.
Metoda je rovněž využitelná v estetické stomatologii při úpravě tvaru zubů. Wax-up umožňuje předem odsouhlasit vzhled fazet a lumineerů, aby odpovídaly očekáváním pacienta.
Metody voskového modelování
Podle klinické situace se používají dvě metody:
  • Přímá metoda. Dočasné náhrady vytvořené po voskovém modelování se nasazují pacientovi k otestování jejich funkčnosti. Poté se buď upraví podle potřeb, nebo se na základě schválených modelů vyrobí trvalé náhrady.
  • Nepřímá metoda. Tato metoda slouží pouze k odsouhlasení vzhledu budoucí rekonstrukce. Přímá zkouška se neprovádí, což znamená, že možnost nepřesností nelze zcela vyloučit.
V obou případech zvyšuje správně provedené modelování Wax-up kvalitu protetického ošetření ve srovnání s léčbou bez této přípravné fáze. Klíčem k úspěchu je profesionalita techniků a součinnost laboratoře a kliniky.
Specifika voskového modelování
Při Wax-up je důležité správně zvolit materiál. Používá se včelí nebo karnaubský vosk, který má následující vlastnosti:
  • smrštění při chlazení nepřesahuje 0,15 %;
  • plasticita;
  • tvrdost při teplotách 35–40 °C;
  • homogenní složení;
  • žádné zbytky po spálení.
Před zahájením modelování je nutné provést veškeré nezbytné terapeutické a chirurgické ošetření a vyčkat na zahojení poškozených tkání.
Poté je potřeba získat:
  • silikonové otisky místa rekonstrukce a protilehlé strany;
  • vzorky čelistí vytvořené pomocí obličejového oblouku;
  • záznamy o skusu.
Tyto informace jsou nezbytné pro laboratoř k co nejpřesnějšímu provedení práce. Nedostatek údajů o pacientovi ztěžuje individualizaci modelu budoucí protetické náhrady.
Proces Wax-up
Proces voskového modelování zubů může trvat několik dní, protože zahrnuje přesné vytvoření všech detailů povrchu zubů, včetně pravidelné kontroly jejich výšky, tvaru a funkčnosti na artikulátoru.
Zohledňuje se také opotřebení zubní skloviny v důsledku věku nebo jiných příčin, případná potřeba úpravy skusu a další individuální charakteristiky.
Hotové modely lze upravovat, dokud není dosaženo nejlepšího výsledku, který vyhovuje pacientovi po všech stránkách.
Výhody a nevýhody modelování Wax-up
Tato technologie nabízí mnoho výhod:
  • možnost testování funkčnosti dočasné náhrady;
  • upřesnění plánu protetické léčby při jakýchkoli vadách;
  • odsouhlasení estetiky náhrad, korunek a fazet s pacientem;
  • usnadnění přivyknutí pacienta na náhrady;
  • bezpečnost procedury.
Mezi nevýhody patří:
  • delší doba potřebná k výrobě modelu;
  • zvýšení nákladů na léčbu o cenu Wax-up.
Nicméně přesnost, estetika a pohodlí protetických náhrad vytvořených s použitím voskového modelování ospravedlňují vyšší cenu i časovou náročnost.
Wax-up v naší laboratoři
Naši technici mají bohaté zkušenosti s diagnostickým voskovým modelováním. Obraťte se na nás pro výrobu modelů jakékoliv složitosti a následnou realizaci trvalých protetických náhrad. Pomůžeme vám nalézt ta nejlepší řešení pro vaše pacienty!

Co je voskové modelování zubů?
Voskovo modelování zubů (Wax-up) se využívá při přípravě na výrobu dočasných korunek a trvalých protetických náhrad. Na základě individuálních otisků pacienta se vytvářejí pracovní modely, přičemž zubní technik přesně nastavuje artikulátor a upravuje kontaktní body a vedení pro každý zub podle jeho funkce v zubním oblouku.
Pokud je to nutné, následuje Mock-Up, tedy zkouška provizorních náhrad vyrobených z materiálů pro dočasné korunky.
Hlavní funkce Wax-up modelování
Obnova funkčnosti
Napodobuje všechny individuální vlastnosti čelistí pacienta, včetně pohybů při žvýkání a mluvení, což umožňuje vytvořit co nejpřesnější náhradu chybějících zubů – nejprve jako model, následně jako hotovou protetickou konstrukci.
Pokud dochází ke změně skusu, práce s artikulátorem je klíčová, protože modelování přímo ovlivňuje konečný výsledek léčby.
Vizuální přizpůsobení
Díky předběžnému modelování je možné dopředu vidět budoucí protetickou práci, v případě potřeby upravit tvar a velikost zubů a dosáhnout harmonického vzhledu.
Výhody voskového modelování
Maximální přesnost při návrhu finálních náhrad.
Možnost konzultace vzhledu s pacientem ještě před výrobou.
Optimální kombinace estetiky a funkčnosti.
Díky precizní spolupráci mezi zubním lékařem a technikem se podaří dosáhnout dokonalé rovnováhy mezi vzhledem a funkčností náhrady.
Naše laboratoř nabízí voskové modelování zubů za dostupné ceny pro všechny kliniky. Používáme moderní vybavení a materiály, abychom zajistili maximální individualizaci každé práce.
Co jsou zubní korunky E-max?

E-max keramika je materiál od společnosti Ivoclar Vivadent (Lichtenštejnsko), který se používá k výrobě korunek, fazet, můstků a zubních náhrad.
Díky své estetice a pevnosti si disilikát lithia našel široké uplatnění. Bezkovové korunky E-max mají řadu výhod:
Přirozený vzhled – Jednou z hlavních vlastností tohoto materiálu je světelná propustnost, díky čemuž jsou korunky E-max vizuálně nerozeznatelné od přirozených zubů. Navíc, protože neobsahují kov, nevzniká tmavý okraj dásní, což znamená maximální estetiku.
Hypoalergennost – Korunky E-max jsou vhodné téměř pro každého. Nenarušují chuť v ústech a nezpůsobují nepříjemné pocity.
Odolnost a dlouhá životnost – Ve srovnání s jinými materiály mají korunky E-max vyšší pevnost a jsou odolnější vůči prasklinám a odlomení.
Minimální preparace zubu – Díky možnosti výroby korunek s tenkými stěnami není nutné agresivní broušení zubu. Pokud je zub dostatečně zachován, stačí pouze minimální úprava.
Perfektní přilnavost – Korunky E-max zajišťují dokonalé usazení na zub a minimalizují riziko budoucích komplikací.
Široké využití – Z tohoto materiálu lze vyrobit korunky na vlastní zuby i na implantáty, můstky, fazety i výplně (inlay, onlay).
Jediný limit? Cena.
Jedinou překážkou rozšíření E-max korunek je jejich vyšší cena. Nicméně, výhody převažují a stále více pacientů volí právě tento materiál. Investice do E-max korunek se vyplatí, protože výsledkem je maximální estetika, komfort a dlouhá životnost.
Fixní můstkové konstrukce na implantátech
Můstkové konstrukce na implantátech, ve srovnání s alternativami upevněnými na sousední zuby, umožňují náhradu od 3–4 zubů až po celý zubní oblouk, v závislosti na počtu implantátů. Tyto konstrukce pomáhají obnovit žvýkací funkci, správně rozložit zátěž, zabránit nebo zpomalit úbytek kostní tkáně a postupné opotřebování sliznice. Při úplné bezzubosti (adentii) se úspěšně využívají u pacientů, kteří nechtějí nebo nemohou nosit snímatelné náhrady.
Druhy a vlastnosti můstkových protéz na implantátech
V závislosti na klinickém obrazu, přáních a finančních možnostech pacienta lze zvolit optimální variantu:
Podle počtu implantátů:
  • Při náhradě několika zubů se používají systémy na dvou implantátech s abutmenty.
  • Pro větší rozsah se hodí all-on-4 (až 14 zubů), all-on-6 nebo all-on-8 (pro úplnou adentii).
Podle materiálu:
  • Nejodolnější a nejestetičtější volbou je oxid zirkoničitý (ZrO₂).
  • Alternativně lze použít metalokeramiku nebo bezkovové materiály.
Podle způsobu uchycení:
  • Šroubové upevnění je nejuniverzálnější – umožňuje snadné sejmutí protézy v ordinaci pro čištění či opravu.
  • Cementové upevnění – korunka je fixována na abutment pomocí speciálního cementu.
  • Trámová fixace – vhodná pro konstrukce na čtyřech a více implantátech.
Technologie, materiály a životnost
Použité materiály a technologie ovlivňují životnost, funkčnost a estetiku můstku. Doba ošetření ale nezávisí jen na typu konstrukce, ale především na zdravotním stavu pacienta.
Výroba můstkových konstrukcí v laboratoři
Pracujeme s CAD/CAM systémem a všemi výše uvedenými materiály, což nám umožňuje rychle a s maximální přesností vyrobit i ty nejsložitější konstrukce. Využíváme kvalitní implantáty a komponenty jako Ti a ZrO₂ abutmenty, KHS, Trinia, Ti nosníky, díky čemuž jsme schopni pomoci v jakékoli situaci.
Pro více informací navštivte náš web nebo kontaktujte naše specialisty.
Implantáty: pro a proti

Klasickému zubnímu protézování pomocí můstků, snímatelných nebo celkově snímatelných konstrukcí již dávno nahradila implantologie. Přesto však tato technologie stále vyvolává otázky, navzdory desítkám let úspěšného používání. Pojďme si rozebrat výhody, nevýhody, absolutní a relativní kontraindikace k instalaci konstrukcí na titanových implantátech.
Výhody implantace
Hned na začátek je třeba zdůraznit, že mluvíme o kvalitních systémech, kde jsou implantáty vyrobeny z bezpečných titanových slitin a mají všechny konstrukční prvky pro plnou osteointegraci. Abutmenty (spojovací články) mohou být vybrány podle umístění a charakteristik zubního řadu, a to jak velikostí, tak tvarem.

Možnosti instalace implantátů
V současné době si můžete vybrat nejvhodnější variantu podle indikací a přání pacienta ohledně rychlosti obnovy zubů:

- Jednofázová implantace – celý systém je nainstalován ihned po odstranění kořene, pokud nedochází k zánětům nebo poškození tkání.
- Dvoufázová implantace – korunka nebo protéza se instalují až po úplném zahojení implantátu.
- Podle chirurgického šablony – v komplikovaných případech se provádí předběžné počítačové modelování jak samotné restaurace, tak procesu její instalace.
- Laserová implantace – pokud je k dispozici odpovídající vybavení a lékař má dostatečné zkušenosti, může být operace mikroinvazivní.

Výběr závisí na situaci, ale samotná existence možností činí tuto technologii dostupnější a populárnější.

Nahrazení zubů při částečné nebo úplné ztrátě zubů
Pro tyto případy existují speciální řešení – systémy protézování na 4 nebo 6 zubních implantátech. Ty umožňují plně obnovit zubní řad s zachováním funkčnosti a bez obtíží spojených s nošením jiných typů celkových protéz.

Obnova kostní tkáně
Pokud se operace provádí na místě dávno odstraněného kořene, je možné současně obnovit kostní tkáň do objemu dostatečného pro osteointegraci. Na dolní čelisti se pro tento účel může použít prášek, zatímco na horní čelisti se obvykle provádí operace sinus liftu. Výsledkem je, že implantát je pevně ukotven na svém místě.

Prevence další resorpce
Další významný rozdíl oproti například snímatelným nebo můstkovým protézám je plné obnovení funkčnosti jednotlivého zubu nebo celého nahrazeného řadu. Díky tomu je vyloučena další deformace kostní tkáně, která je nevyhnutelná při absenci správně rozloženého zatížení na protézu.

Estetika
Funkčnost je extrémně důležitá, ale estetika také hraje velkou roli, zejména v oblasti úsměvu. Moderní systémy s promyšlenými konstrukcemi implantátů a abutmentů umožňují:

- zcela skrýt kov;
- vybrat optimální velikost a tvar abutmentu pro instalaci v přední zóně;
- zvolit materiál a odstín korunek;
- nainstalovat implantát pod požadovaným úhlem pro maximální přirozenost budoucí restaurace.

Samozřejmě výsledek závisí nejen na materiálech, ale také na profesionalitě lékaře. Počítačové technologie však umožňují provádět takové operace s absolutní přesností.

Dlouhověkost
Poslední, ale neméně důležitou výhodou je dlouhá životnost zubních implantátů. Výrobci známých systémů uvádějí životnost minimálně 10–15 let. Samotné titanové implantáty jsou považovány za celoživotní řešení.

Kontraindikace implantace
Stejně jako u jakékoli jiné chirurgické operace má i tato metoda své kontraindikace:

- poruchy srážlivosti krve způsobené různými onemocněními;
- onkologická onemocnění;
- psychické poruchy;
- autoimunitní onemocnění;
- diabetes;
- těhotenství a kojení.

Moderní metody provádění operací, například laserové, však tento seznam zkracují. Nyní je za určitých podmínek možná instalace implantátů i u některých onemocnění ve stádiu remise.

Relativní „nevýhody“
Pokud je implantace možná, zbývá jen několik problémů, které nelze považovat za absolutní nevýhody. Mohou však ovlivnit rozhodnutí pacienta a léčebný plán:

- Cena
Ve srovnání s klasickým zubním protézováním je cena implantace nepochybně vyšší.
- Doba potřebná k zahojení
Obvykle je pro úplnou osteointegraci potřeba 2–4 měsíce.
- Riziko komplikací
K odmítnutí implantátu nebo periimplantitidě může dojít jak kvůli chybám při operaci, tak kvůli nedodržování pravidel pooperační péče.

Pokud je však tento způsob obnovy zubů optimální, uvedené nevýhody nepřeváží výhody. Navíc moderní technologie a systémy umožňují zvolit vhodný plán a optimální cenu.

Výroba implantátů v laboratoři
Pomocí technologie CAD/CAM na našem zařízení vyrábíme všechny možné varianty – All on 4, korunky, můstky, nosníky atd. Zároveň jsou ceny za zubní implantáty a abutmenty jakékoli složitosti dostupné, a vy tak můžete svým pacientům nabídnout všechny výhody moderních metod protézování.

Kontaktujte nás telefonicky nebo e-mailem, a my zvládneme úkol jakékoli složitosti.
Konstrukce pomocí CAD/CAM technologií při erozi zubů
Použití celokeramických restaurací pro miniinvazivní léčbu eroze zubů různé závažnosti představuje moderní a efektivní alternativu k instalaci nesnímatelných restaurací, které vyžadovaly výraznou redukci zachovaných tvrdých tkání.
Využití CAD/CAM technologií v kombinaci s materiály, jako je lithium-disilikátová keramika E.max nebo oxid zirkoničitý, umožňuje řešit prakticky všechny aktuální problémy:
1. Obnovení estetiky a funkčnosti pomocí fazet a onlayí.Protože počítačem řízená výroba keramických zubních restaurací dosahuje maximální možné přesnosti přilnutí a vyžaduje pouze vytvoření drsného povrchu skloviny namísto preparace tvrdých tkání, je možné poměrně rychle obnovit zubní řadu, odstranit zvýšenou citlivost a vrátit postiženým zubům jejich žvýkací funkce.
2. Korekce a obnovení vertikálních parametrů skusu. V pozdních stádiích eroze jsou na keramické zubní náhrady kladeny i takové úkoly. Při použití systémů CAD/CAM je na každém stupni léčby dosažena vysoká přesnost výroby modelů podle snímků a otisků, provizorních restaurací, finálních restaurací (s ohledem na zkušenosti pacienta s nošením dočasných náhrad) a okluzních dlah.
3. Korekce následků eroze bez ortodontické léčby. V případě potřeby rychle obnovit estetiku a vyřešit problémy se skusem v krátkém čase je možné vyrobit restaurace, které korigují tvar a výšku poškozených zubů na požadované hodnoty.
V naší laboratoři jsou všechny práce prováděny pomocí CAD/CAM technologie, a můžete se na nás obrátit ohledně výroby restaurací pro jakékoli klinické situace.

Obnova zubních implantátů po poškození
Ačkoli je implantace jednou z nejspolehlivějších metod náhrady zubů, mohou i u ní nastat komplikace – kvůli chybám při instalaci implantátu, zánětům nebo úrazům. Nabízíme své služby v oblasti obnovy zubních protéz všem klinikám, které se touto léčbou zabývají, a jsme připraveni pomoci v jakékoli situaci.
Poškození korunky
Jedním z nejčastějších důvodů pro kontaktování specialistů po implantaci jsou praskliny, odlomení nebo destrukce korunkové části implantátu. Obnova zubu v tomto případě nezabere mnoho času – naši odborníci s využitím technologie CAD/CAM a materiálů srovnatelných s původním zajistí přesnou repliku poškozené korunky v co nejkratším čase.
Při obnově korunek garantujeme:
✔️ Perfektní barevný odstín
✔️ Přesné zopakování anatomického tvaru
✔️ Možnost výběru optimálního materiálu z široké nabídky moderní keramiky a oxidu zirkoničitého
Poškození abutmentu a šroubu
Dalším častým problémem je zlomení nebo uvolnění upevnění korunky k implantátu. Jediným řešením v tomto případě je výroba nového šroubu a/nebo abutmentu. Naši technici jsou obeznámeni se všemi současnými systémy a vyrobí náhradní komponenty splňující veškeré požadavky.
Nutnost výměny implantátu
Pomůžeme při jakékoli potřebě výměny základny umělého zubu:
🔹 Při odhojení – navrhneme vhodnější alternativu nebo identický implantát, pokud byl problém způsoben nedostatečnou hygienou.
🔹 Při zlomení – poskytneme implantát stejného systému jako původní.
Kromě výroby nových implantátů se věnujeme také obnově fixních protéz jiných typů. Můžete s námi dlouhodobě spolupracovat pro rychlé a efektivní řešení problémů vašich pacientů.
📞 Kontaktujte nás pro více informací!
Ortodontické destičky
Co je ortodontická destička?
Ortodontická destička je snímatelná konstrukce, která mechanicky působí na zuby a čelisti. Nasazuje se na horní nebo dolní čelist.
Destička pomáhá upravit skus a řešit anomálie čelistí u malých dětí do 7 let a dospívajících do 14 let. Také dospělí ji mohou využít k nápravě ortodontických problémů nebo k upevnění výsledků po nošení rovnátek či dlah.
Ortodontická destička se skládá z měkké polymerové základny, oblouku, upevňovacích prvků (spon – klamerů) a regulačního šroubu. Základna se pevně uchycuje k zubům pomocí klamerů a pohodlně přiléhá k patru nebo dásním.
Šroub umístěný ve středu konstrukce umožňuje:
Regulovat tlak na zuby a čelist.
Upravovat polohu zubů.
Kdy se používá ortodontická destička?
Zubní lékaři doporučují ortodontickou destičku k:
🦷 Prevenci nesprávného prořezávání mléčných zubů.
🦷 Obnově funkcí čelistního systému.
🦷 Podpoře správného vývoje skusu v období, kdy má dítě málo zubů.
🦷 Korekci vad skusu: mezery mezi zuby, jejich křivost, šířka patra.
🦷 Upevnění výsledků po nošení rovnátek.
Výhody ortodontických destiček
Snadné použití – nasadit a sundat ji zvládne i dítě.
Snadná údržba – destičku lze čistit.
Rychlá výroba – ortodontická laboratoř, například „ViK“, ji vyrobí na míru.
Dostupná cena – ve srovnání s jinými ortodontickými řešeními.
Nošení ortodontické destičky vyžaduje důslednost dítěte a dohled dospělého. Destičku je nutné před spaním a sportem vyjmout a uložit do speciálního pouzdra. Každý den by měla být důkladně vyčištěna.
Jak dlouho nosit ortodontickou destičku?
Doba nošení ortodontické destičky nebo dlahy závisí na individuálních potřebách pacienta, složitosti případu a věku dítěte či dospělého.

Pravidla péče o nesnímatelné zubní náhrady
Korunky a můstkové nesnímatelné zubní náhrady vyžadují určitou pozornost, ale obvykle svým majitelům nezpůsobují větší potíže. Pro prodloužení jejich životnosti a zajištění pohodlného nošení stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel:
·Běžná hygiena. To znamená čistit zuby alespoň dvakrát denně vhodně zvoleným kartáčkem – ne příliš tvrdým, ale ani příliš měkkým. Samozřejmostí jsou také preventivní prohlídky u zubaře každých šest měsíců.
· Používání ústních vod. Po instalaci nesnímatelných zubních náhrad je důležité věnovat pozornost nejen hygieně, ale také zdraví dásní. Po konzultaci s ošetřujícím lékařem se doporučuje pravidelné používání ústní vody na bylinné bázi a/nebo s antiseptickými účinky.
· Výběr irigátoru. Toto zařízení pomůže důkladně vyčistit zejména můstkové nesnímatelné náhrady v oblasti přiléhající k dásním a sousedním zubům. Je důležité zvolit model s možností regulace tlaku vody, aby nedošlo k poškození sliznice nebo zdravé zubní skloviny, a zároveň aby byly odstraněny všechny nečistoty a zbytky jídla.
· Používání zubních nití. Při péči o nesnímatelné náhrady by měly být způsoby a frekvence používání zubních nití konzultovány s lékařem, protože existuje riziko náhodného poškození jednotlivých restaurací při neopatrném čištění.
· Nošení noční dlahy. Toto se doporučuje pacientům s úplnou nebo téměř úplnou náhradou. Tento zvyk pomůže déle zachovat integritu korunek, i těch vyrobených z velmi odolných materiálů.
Pokud jsou nesnímatelné náhrady vyrobeny a nainstalovány správně, nebudou způsobovat žádné další potíže. Například výrobky naší laboratoře slouží bez problémů po mnoho let, protože jsou vytvářeny pomocí moderních technologií.
Principy snímatelné protetiky a použité materiály
Snímatelné zubní náhrady se využívají jak jako dočasné řešení, tak jako alternativa k implantaci, pokud nelze použít můstkové konstrukce. Výběr závisí na stavu chrupu a přání pacienta.
Typy snímatelných náhrad
🦷 Skeletové (bügelské) protézy – spolehlivé a odolné náhrady, které se upevňují pomocí spon (klamry), zásuvných spojů (attachmentů) nebo teleskopických korunek. Jsou považovány za podmíněně snímatelné.
🦷 Nylonové flexibilní protézynejkomfortnější varianta, jsou hypoalergenní, estetické a nevyžadují dlouhou adaptaci.
🦷 Částečné snímatelné protézy (při ztrátě 3–7 zubů) – vyrobené z akrylu, cenově dostupné, ale méně odolné. Upevňují se pomocí klamer.
🦷 Okamžité (immediátní) protézydočasná náhrada zubů vhodná pro přechodné období.
💡 Při výrobě snímatelných protéz z akrylu a moderních polymerů se skvělých výsledků dosahuje u konstrukcí typu ALL-ON-4, které jsou zhotoveny technologií CAD/CAM.
Naše laboratorní možnosti
Používáme všechny ověřené metody výroby celkových snímatelných protézhorkou i studenou polymerizaci, vstřikovací metodu.
Pracujeme s širokou škálou materiálů – plastické hmoty Acre-free, IvoBase, Candulor, Villacryl pro báze protéz a titan, kobalt-chromové slitiny pro vyšší pevnost konstrukcí.
Maximální přesnost při výrobě – vytváříme opěrné, fixační, stabilizační a estetické prvky, které plně odpovídají funkčním požadavkům.
Díky moderním polymerům a CAD/CAM technologiím dokážeme vyrobit jakýkoli typ snímatelných náhrad – s různými způsoby upevnění, pro plnou náhradu zubního oblouku, korekci jednotlivých defektů nebo dočasnou náhradu.
📌 Více informací o možnostech naší laboratoře naleznete na této stránce nebo se obraťte na naše specialisty.
Protetika a technologie
Dnešní možnosti zubního protézování jsou díky moderním technologiím rozmanité a četné. Zaměřme se na nejzajímavější a nejvyhledávanější novinky v stomatologii, které slouží k protézování pacientů s různými potřebami.
Konstrukce
Kromě známých a velmi populárních korunek a můstkových protéz získávají stále větší oblibu implantáty. Mezi jejich výhody patří:
- náhrada zubů bez nutnosti obrušování zdravých „sousedů“;
- maximální možná osvojitelnost titanového hypoalergenního šroubu;
- možnost obnovit částečně nebo zcela ztracený zubní řad pomocí systémů jako All on 4 nebo podobných.
V naší laboratoři vyrábíme všechny typy konstrukcí pro implantaci, a proto můžeme potvrdit, že tento způsob obnovy zubů je skutečně žádaný.

Materiály
Donedávna byl nejpokročilejším materiálem pro protézování oxid zirkoničitý – pevný, estetický a bezpečný. Avšak ani zde vývoj nestojí na místě, a nová varianta bezkovové keramiky – E-max – získává na popularitě.
Více o tomto materiálu si můžete přečíst v našem článku, zde stručně zmíníme jeho hlavní výhody – univerzálnost, praktičnost a maximální možnou přirozenost restaurací.

Způsoby výroby náhrad
Zde jednoznačně vede technologie CAD/CAM – počítačové projektování a vytváření velmi přesných a kvalitních konstrukcí, od jednotlivých korunek až po celé řady různých protéz.

Systémy CAD/CAM jsou rozmanité, ale všechny umožňují rekonstruovat na monitoru a následně na stroji jakékoli typy zubních protéz, které jsou pohodlné k nošení, nenápadné a plní všechny požadované funkce. O využití CAD/CAM v naší laboratoři si můžete přečíst zde.

Rozmanitost cen
Protetika vždy patřila k nákladnějším typům léčby, ale dnes, díky novým materiálům, konstrukcím a technologiím, si pacienti a lékaři mohou vybírat optimální varianty, a to i z hlediska ceny. Rozvoj ortodontické stomatologie tak činí kvalitní léčbu dostupnější jak pro ty, kteří potřebují vážnou obnovu, tak pro ty, kterým prostě nevyhovuje přirozený tvar zubů.

Naší laboratoř vám může nabídnout všechna moderní řešení a technologie pro výběr nejlepšího způsobu protézování – funkčního, estetického a cenově přijatelného. Kontaktujte nás, a probereme možnosti spolupráce.
Rozdíly mezi plastovými korunkami a trvalými korunkami, doba nošení
Dočasné plastové korunky jsou nezbytné při dlouhodobé léčbě, kdy je nutné počkat na výrobu trvalých náhrad nebo dokončit úplnou sanaci dutiny ústní před definitivním protetickým řešením. Používají se v následujících případech:
Ochrana obroušeného zubu před nasazením trvalé korunky.
Obnova nebo zachování žvýkací funkce v mezidobí.
Estetická funkce – zejména pokud se jedná o zuby v oblasti úsměvu.
Dočasné plastové korunky však nejsou určeny k dlouhodobému nošení – jsou vyrobeny z materiálů, které mají životnost maximálně 2 roky. Časem absorbují barviva z jídla, což způsobuje tmavnutí nebo změnu odstínu.
Trvalé korunky těmito vlastnostmi netrpí, protože jsou vyrobeny z odolných a dlouhověkých materiálů – například z keramiky E-max nebo zirkonu.
Kdy zvolit dočasné korunky?
Pokud je potřeba rychle a spolehlivě ochránit obroušené zuby na několik měsíců, dočasné plastové korunky představují praktické a cenově dostupné řešení. Umožňují bezstarostně jíst i usmívat se, přičemž jejich cena zůstává dostupná.
Typy dočasných korunek
🔹 Dočasné korunky na implantáty – důležité pro správné formování dásně během procesu osteointegrace.
🔹 Korunky z PMMA – vyrábějí se rychle a lze je použít krátkodobě i střednědobě jako náhradu trvalých korunek.
🔹 Korunky Trilux – vhodné pro dlouhodobější dočasné řešení v různých situacích.
Všechny uvedené typy jsou estetické a dostatečně pevné pro dočasnou náhradu zubů. Doba jejich výroby v naší laboratoři je minimální, přičemž vysokou přesnost zaručuje CAD/CAM technologie.
Snímatelná skeletová náhrada – alternativa k implantátům. Je to pravda?
Skeletové (bügelové) náhrady mají oproti tradičním snímatelným náhradám několik výhod a v mnoha případech mohou být preferovanou, ne-li jedinou možností náhrady zubů. Jaké jsou jejich vlastnosti a mohou skutečně nahradit implantáty?
Konstrukce skeletové protézy
Upevnění umělých zubů a malých destiček imitujících dásně na kovovém oblouku se provádí jedním ze tří způsobů:
Pomocí zámků
Na teleskopických korunkách
Pomocí spon (klamerů)
Díky tomu lze vybrat variantu, která je nejpohodlnější pro nošení, esteticky přijatelná, plní léčebný účel a zároveň je cenově dostupná. V tomto ohledu mají skeletové náhrady jednoznačnou výhodu
Oblast použití
Další předností je možnost použití skeletové náhrady jak na horní, tak dolní čelisti. V případě horní čelisti konstrukce téměř nezasahuje patro, a v obou případech neovlivňuje výslovnost. Přizpůsobení obvykle trvá asi týden.
Nejdůležitější ale je, že tyto protézy mohou mít stabilizační (šinirovací) funkci, což umožňuje řešit problém ztráty zubů u pacientů s parodontálními onemocněními, pro které nejsou jiné metody protetiky vhodné.
Nevýhody skeletových protéz
Přestože mají mnoho výhod – přijatelnou cenu, pohodlné nošení a možnost náhrady tří a více zubů na obou stranách čelisti současně – existují i omezení:
🔹 Postupná atrofie kostní tkáně
🔹 Riziko zlomení upevňovacích prvků bez možnosti opravy
🔹 Kontraindikace – nízká výška opěrných zubů, obtížná hygiena částečně snímatelné náhrady
🔹 Životnost omezená na cca 10 let
Ve srovnání s běžnými snímatelnými náhradami nejsou tyto nevýhody zásadní. Pokud však posuzujeme skeletové náhrady jako alternativu k implantátům, jejich hlavními výhodami zůstávají cenová dostupnost a širší možnosti použití. Co se týče pohodlí a životnosti, implantáty jednoznačně vítězí.
Specifika výroby metalokeramiky frézováním
Pokud litý kovový rám pro metalokeramické korunky nezajistí potřebnou přesnost přiléhání konstrukce, přichází na pomoc moderní technologie frézování CAD/CAM. Tento způsob je v mnoha případech výhodnější z několika důvodů
Oblast použití
Frézováním se vyrábějí kovové rámy metalokeramiky ve všech situacích jejího použití:
Pro jednotlivé korunky
Pro můstky
Pro metalokeramické korunky na implantáty
Jediným omezením je vyšší cena. Tyto konstrukce jsou dražší než lité, což nemusí vyhovovat všem pacientům
Použité materiály
Pro výrobu rámů metalokeramických korunek na frézovacím stroji se používá kobalt-chromová slitina. Tento materiál patří mezi nejčastěji využívané v zubní protetice, protože:
🔹 Má vysokou odolnost a dlouhou životnost
🔹 Jen zřídka způsobuje alergické reakce
Na finální povrchovou úpravu se aplikují různé keramické hmoty, které umožňují dosáhnout maximální estetiky v rámci možností metalokeramiky.
Výhody frézování
Jelikož je výroba rámu plně automatizovaná a řízená počítačovým programem, je přesnost zpracování mnohem vyšší než při odlévání. Kromě toho:
Není nutné brát otisky – Místo tradičního otisku se používá digitální sken ústní dutiny, což je výhodné v případech, kdy je otiskování komplikované.
Rychlejší výroba – Díky CAD/CAM technologii lze metalokeramickou korunku připravit rychleji, což je zásadní při akutní potřebě obnovy chrupu.
Nižší riziko nutnosti přeléčení – Pokud byla korunka správně nasazena a pacient dodržuje hygienická doporučení, je pravděpodobnost vzniku sekundárního kazu nebo zánětu pod korunkou minimální.
Závěr
Pokud je pacient ochoten akceptovat vyšší cenu těchto korunek, frézování je nejlepší volbou pro dosažení optimálního výsledku léčby.
Výroba a nasazení plastových korunek PMMA
Plastové korunky se používají v případech, kdy je nutné zakrýt obroušené nebo depulpirované zuby během přípravy trvalých náhrad, zachovat žvýkací funkci a předejít rozvoji hyperestezie. Materiál se volí podle požadované doby nošení (od několika dní až po 1,5–2 roky).
Výroba dočasných plastových korunek v laboratoři
🦷 Pro tyto náhrady se používají moderní kompozitní materiály, především PMMA (polymethylmethakrylát), který se vyznačuje následujícími vlastnostmi:
Pevnost a odolnost proti zabarvení, dostatečná pro různé délky nošení.
Přirozené odstíny podle Vita barevné škály, což umožňuje jejich použití i v estetické zóně úsměvu.
Možnost leštění pro dosažení přirozeného lesku.
Hypoalergennost, vhodná pro většinu pacientů.
Korunky se vyrábějí metodou CAD/CAM, obvykle během 1–2 pracovních dnů. Proces zahrnuje několik fází:
📌 Odlitek modelu na základě otisků čelisti pacienta.
📌 Digitální modelování korunek, přizpůsobené skusu a funkci zubů.
📌 Výroba na přesném CNC stroji, následná úprava a leštění.
Po dokončení může být nutná další úprava korunek přímo v ordinaci lékaře. Nasazují se nepřímou metodou, přičemž okraj korunky nepřesahuje více než 1 mm podél dásně.
Výhody plastových korunek PMMA
🔹 Pohodlné nošení – nevytvářejí nepříjemné pocity.
🔹 Ochrana zubů připravených na trvalé náhrady.
🔹 Dostatečná pevnost pro žvýkací zátěž – vydrží déle než jiné dočasné materiály.
Díky modernímu vybavení a kvalitním materiálům dokážeme v naší laboratoři vyrábět přesné a estetické dočasné korunky. Více informací najdete na stránce: Projektování, dočasné konstrukce.
Zubní dlahy
Pro dosažení nejlepšího účinku při používání zubních dlah pro prevenci a léčbu se obvykle volí individuálně připravené konstrukce. Ty jsou nejen pohodlné pro pacienta, ale také splňují všechny požadavky na dlahy daného typu a účelu.
Specifika výroby různých typů dlah
Obecně se pro tyto konstrukce používají materiály jako polyuretan nebo silikon, případně další hypoalergenní sloučeniny. V závislosti na průběhu léčby jsou předepisovány dlahy:

- denní;
- noční;
- pro trvalé nošení;
- pro nasazení na několik hodin;
- jednočelistní nebo dvoučelistní.

Existují také konstrukční rozdíly dlah pro řešení různých problémů nebo pro prevenci. To je třeba vzít v úvahu, protože kvalita dlah ovlivňuje výsledek jejich nošení.

Ortodontické dlahy
Dlahy pro dospělé a děti určené k nápravě skusu a dalších vad se připravují pouze na základě individuálních otisků. Alignery se během léčby mění, což je třeba mít na paměti při výběru laboratoře pro spolupráci – nepřesnosti při výrobě, a zejména zastavení nebo zpoždění, mohou negativně ovlivnit průběh léčby.

Retenční dlahy
Zubní dlahy pro zuby, které již byly upraveny pomocí rovnátek, musí spolehlivě fixovat nový stav zubního řadu. Protože jejich nošení je také dlouhodobé (téměř po celý den, po dobu potřebnou k upevnění výsledků léčby), je nutné vyrobit dlahy, které jsou zároveň pevné, pohodlné a nenápadné.

Uvolňovací dlahy
Dlahy pro uvolnění svalů z různých důvodů jsou obvykle noční. Konstrukční specifika přímo závisí na klinickém obrazu, podle kterého se volí funkčnost a tloušťka dlahy.

Dlahy pro léčbu bruxismu
Zde je obzvláště důležitá přesná úprava, protože příznaky tohoto onemocnění se neomezují pouze na skřípání zubů. Pokud dlaha neplní své funkce nebo nefunguje vůbec, pacient se nezbaví bolestí hlavy, svalových křečí a dalších projevů bruxismu. V závislosti na závažnosti onemocnění mohou být použity noční nebo denní dlahy.

Dlahy pro fluoridaci a další procedury
Snímatelné konstrukce pro domácí nebo ordinací posílení skloviny nebo aplikaci léků na zuby a dásně nevyžadují dokonalou úpravu. Musí však být vyrobeny tak, aby se prostředky nedostávaly ven a nepoškozovaly sliznici.

Bělící dlahy
Stejně jako předchozí typ mohou být tyto dlahy standardní nebo individuální. Druhá varianta je výhodnější, protože zabraňuje pronikání přípravků na dásně. Při výrobě konstrukcí na míru se navíc zohledňuje způsob aplikace přípravku na dlahu a pohodlí používání celé sady v domácích podmínkách.

Sportovní dlahy
Hlavní funkcí těchto dlah je ochrana zubů. Správně zvolená a vyrobená konstrukce však pozitivně ovlivňuje tělo a jeho funkční schopnosti jako celek. Je také nutné zvolit typ konstrukce podle druhu sportu, věku a úrovně profesionality: například se liší dlahy pro box nebo házenou, pro dospělé nebo juniory, pro soutěže nebo pro běžné tréninky „pro sebe“. Dlahy mohou být:

- dvouvrstvé – pro většinu kontaktních sportů;
- třívrstvé vyztužené – pro hokej, box;
- speciální pro sportovce s rovnátky a dalšími nesnímatelnými ortodontickými konstrukcemi.

V každém případě by dlaha měla nejen chránit, ale také nebránit ve sportování a – což je velmi důležité – umožňovat volné pití a mluvení. Proto je nejlepší vyrábět individuální dlahy. Pro box lze například zvolit jednočelistní nebo dvoučelistní konstrukce. U dvoučelistních je navíc otvor pro dýchání, který musí být přizpůsoben potřebám a specifikům konkrétního sportovce. Na vysoké profesionální úrovni boxu se o dlahách z obchodu vůbec neuvažuje – zde jsou přípustné pouze osobní dlahy. To platí i pro další sporty, kde je vyžadována kvalitní ochrana zubů, dásní a čelistní oblasti jako celku.

Výroba dlah pomocí CAD/CAM technologie
V naprosté většině případů není nákup standardní zubní dlahy nejlepší volbou. Individuální příprava dlah by však měla probíhat pomocí speciálních technologií. Použitím CAD/CAM technologie naši technici zajišťují:

- dokonalé přilnutí s ohledem na všechny specifika konstrukce dlahy a anatomie pacienta;
- výběr optimálních materiálů z hlediska průhlednosti, pevnosti a trvanlivosti;
- rychlou výrobu nových dlah pro již registrované pacienty (při dlouhodobé ortodontické léčbě, při ztrátě nebo poškození dlahy atd.).

Více informací o našich službách najdete na našem webu nebo se můžete obrátit na odborníky zubní laboratoře telefonicky nebo e-mailem.
Jak dlouho trvá instalace korunky?
Délka léčby závisí na dvou faktorech:
1. Stav zubního řadu. Pouze zubní lékař může určit, kolik času bude potřeba na přípravu k instalaci korunek – sanaci, ošetření kanálků, depulpaci, obroušení.
2. Doba výroby korunky v laboratoři. Zde hodně záleží na zvoleném materiálu a použitých technologiích. Je také třeba vzít v úvahu možnost dodatečných úprav korunky po zkušební aplikaci.
Zatímco předběžná fáze je čistě individuální, doba výroby může být předvídatelná, protože ke zkrácení termínů stačí svěřit se laboratoři s moderním vybavením.

CAD/CAM v ortodontické stomatologii
Technologie CAD/CAM znamená výrobu přesně padnoucích korunek a dalších konstrukcí pomocí počítače a vysoce přesného stroje. Fáze práce s CAD/CAM:
- projektování na základě snímků z intraorální kamery;
- výroba konstrukce na naprogramovaném stroji prakticky bez lidského zásahu;
- broušení, leštění a barvení ručně.
Materiály – jakékoli, od tradiční metalokeramiky až po inovativní plasty E-max. Doba výroby – od 7 do 14 dnů v závislosti na složitosti a rozsahu práce. Dodatečné úpravy po zkušební aplikaci jsou zřídka potřeba, protože již ve fázi projektování lze zohlednit téměř vše. Z těchto důvodů laboratoře, které chtějí rychle a přesně plnit zakázky, preferují nákup CAD/CAM zařízení a nabízejí výrobu ortodontických konstrukcí právě na něm.

Naše laboratoř již dlouho používá systémy CAD/CAM, a můžeme s jistotou potvrdit, že to skutečně zkracuje dobu ortodontické léčby jako celku a zvyšuje její kvalitu. Více o tom, co můžete nabídnout svým pacientům při spolupráci s námi, si přečtěte v této sekci.